Η μετατροπή των έντυπων ή ηλεκτρονικών τεκμηρίων (βιβλία, άρθρα, δικτυακός τόπος) σε προσβάσιμο υλικό γίνεται από το ειδικευμένο προσωπικό της βιβλιοθήκης αλλά και από αμειβόμενους φοιτητές του προγράμματος. Η μετατροπή γίνεται κατά προτεραιότητα στο διδακτικό υλικό του Τμήματος που φοιτά ο εντυπο-ανάπηρος χρήστης και κατόπιν σε άλλου τύπου υλικό. Επιπλέον, οι αμειβόμενοι φοιτητές προσφέρουν βοήθεια στην παραλαβή συγγραμμάτων από τα σημεία διανομής.
![](https://secure.gravatar.com/avatar/da51b8e52f121f7eac2abcd6ad6294e5?s=80&d=https%3A%2F%2Fconsult.hmu.gr%2Fwp-content%2Fthemes%2Fdt-the7%2Fimages%2Fmask.png&r=g)